Yükleniyor

Pastacı'dan Kazan Projesine Tam Destek

Pastacı'dan Kazan Projesine Tam Destek

Düzce Valiliği tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığınca desteklenen "Kazan" projesi ile kentte bulunan etnik ve kültürel çeşitliliğin turizme kazandırılması amaçlanıyor. 

Gölyaka ilçesine bağlı Köprübaşı Ömer Efendi köyündeki Çerkez Kültür Evinde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında konuşan Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce'nin kültürel açıdan zengin bir şehir olduğunu söyledi.

Farklı kültürlerin Düzce'de barışçıl şekilde bir arada yaşadığını anlatan Fidan, "Bu yönüyle Türkiye'nin örnek şehirlerinden birisiyiz. Farklılıklarımız zenginliğimizdir, buna böyle inanıyoruz ve görüyoruz. Bu kültürler içinde en önemlisi de Kafkas kültürüdür" şeklinde konuştu.

Fidan, turizmde artık doğal ve kültürel unsurların önemli olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

 "İnsanlar doğal şeyler ve kültürel zenginlikleri tanımanın yanı sıra farklı yemekleri, folkloru, kıyafetleri görmek istiyor. Biz de Düzce olarak tüm köylerimizdeki farklılıklarımızı turizme sunmamız lazım. Bunu bir kazanç olarak görüp geliştirmeliyiz. Kazanç olmasından ziyade, bu kültürlerimizi ve değerlerimizi yaşatmamız gerek. İnşallah 'Kazan' projesi bu anlamda bir ilk olacak. Yerel değerlerin korunması, geliştirilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından güzel olacağını düşünüyorum."

Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı Mesut Öztürk de toplantıda yaptığı sunumda, projeye adını veren 'kazan' kelimesinin, köyü, birlikteliği, geçmişi, doğallığı, aynı amaç için bir araya gelmeyi ifade ettiğini belirtti. 

Yaklaşık 11 ay sürecek proje kapsamında, çeşitli festivaller ve kurslar düzenlenerek kültürlerin gelecek kuşaklara öğretileceği bildirildi. 

Toplantıya, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu ile köy halkı katıldı.